Očekávají se velmi těsné výsledky, dva nejsilnější kandidáti by dohromady měli získat prakticky všechny odevzdané hlasy. (Pro srovnání, v roce 2007 zvítězil prezident Lee Myung-bak s 48,7%, druhý Chung Dong-young pak získal 26,1 %.). Těsné výsledky potvrzují i průzkumy, které probíhají u východů z volebních místností. Průzkum pro stanice KBS, SBS a MBC předpovídá těsné vítězství paní Park s 50,1% nad panem Moonem s 48,9%, průzkum prováděný pro stanici JTBC udává poměr 49,6% ku 49,4%, zpravodajská stanice YTN naopak předpokládá vítězství pana Moona (se ziskem od 49,7 do 53,3%, paní Park by měla získat mezi 46,1% až 49,9% hlasů). Národní volební komise očekává zhruba 80% volební účast. (Velkému zájmu voličů ostatně odpovídají i liduprázdná letadla ze Soulu do Prahy v posledních dnech.)

Jen velmi těžko se totiž mohli utkat dva tak protichůdní kandidáti. Na jedné straně pan Moon Jae-in, syn uprchlíka z KLDR, který byl vězněn a vyhozen z univerzity za organizování protestů proti nové Ústavě Korejské republiky v roce 1972 (která dále upevňovala moc generála Park Chung-hee), následně byl násilně odveden do speciálních jednotek Korejské armády. Po propuštění z armády právnickou školu dostudoval jako druhý nejlepší student ročníku, přesto nebyl jmenován soudcem a živil se jako advokát. Paní Park Geun-hye je přitom nejstarší dcerou právě generála Parka, který vládl v Korejské republice od roku 1960 až do atentátu v roce 1979 a Korejci budou jeho vládu asi navždy vnímat se smíšenými pocity. (Na jednu stranu to byl hlavně on, kdo položil základy dnešní korejské prosperity, na druhou stranu je období jeho vlády spojeno s represemi.) Do jisté míry bych to přirovnal k situaci, kdyby do druhého kola českých prezidentských voleb postoupili paní Zdena Mašínová a pan Lubomír Štrougal ml (aniž bych chtěl jednotlivé osoby jakkoliv srovnávat). Navíc, korejská společnost je historicky patriarchální a žena na nejvyšším postu země tak může být pro některé Korejce něco nemyslitelného.

Výsledek boje o jedenáctého prezidenta Korejské republiky budeme znát v řádu hodin a je tedy zřejmé, že na nového nájemníka „Modrého domu“ čeká hodně práce. Osobně mu přeji hodně štěstí a věřím, že se svým dnešním protivníkem bude dobře vycházet. Ostatně, nic jiného mu ani nezbývá...

Technická poznámka o prezidentských volbách v Koreji

Korejský prezident je volen jednou za 5 let v jediném kole a je jediným voleným členem korejské exekutivy. Stávající prezident se přitom nesmí o úřad znovu ucházet. Je hlavou státu, celé vlády a nejvyšším vojenským velitelem, jmenuje premiéra (kterého však musí schválit parlament). Stávající parlament (zvolený letos v dubnu) má 300 poslanců, 149 z nich se hlásí ke straně stávajícího presidenta Lee Myung-baka, nejsilnější opoziční strana pak má 128 poslanců. (Další dvě strany pak mají šest, resp. 4 poslance, 13 poslanců je nezávislých).